V dnešní náročné pracovní kultuře, kde manažeři čelí nejrůznějším tlakům a očekáváním, je důležité nezanedbávat své mentální zdraví. Mnozí se mohou přes své nesporné úspěchy a skvělé výsledky setkat s výzvami spojenými s "syndromem podvodníka," perfekcionismem nebo obavou ukázat své vlastní strachy. Jsme tu, abychom nabídli podporu v těchto citlivých oblastech a společně prozkoumali cestu k osobnímu a profesnímu rozvoji.
Jde nám o to, nejen skvělých výsledků v práci a kariéře dosahovat, ale také je dostatečně prožívat a spokojeně užívat.
1. "Syndrom podvodníka" a cesta k seberozvoji
"Syndrom podvodníka" může postihnout i ty nejúspěšnější jedince, kteří mají tendenci podceňovat své vlastní úspěchy a připisovat je náhodě nebo okolnostem. Manažer s tímto syndromem se může potýkat s neustálou obavou, že okolí, kolegové nebo šéfové poznají, že není tak skvělý či úžasný, jak vypadají jeho výsledky.
V psychoterapii se můžeme zaměřit na odhalení kořenů těchto pocitů a společně vybudovat cestu k seberozvoji a sebeuznání.
2. Perfekcionismus: když se perfekce stává sisyfovským břemenem
Pro mnoho manažerů je perfekcionismus hnací silou, ale může se také stát břemenem, nesoucím zvýšený tlak a stres. Perfekcionismus je sice skvěly motor, ale tak jako každý motor bychom ho měli umět vypínat a zapínat. Jinak se můžeme stát jeho obětí. Je mnoho manažerů, kteří se ženou za „nedosažitelnou“ představou perfektnosti. Bohužel tento úkol je sisyfovský, neboť vždy může být něco lepší, a i když je to tentokrát skoro perfektní, tak zítra čeká další výzva.
V rámci psychoterapie můžeme prozkoumat rovnováhu mezi ambicí a přehnanými očekáváními. Můžeme hledat co je zdrojem této touhy, respektive potřeby. Proč, respektive pro koho, se takto ženeme a co bychom „získali“, pokud bychom jednou skutečně byli perfektní či podávali perfektní výkony.
Pokud nahlédneme možné „zisky“, pak se můžeme rozhodnout jak s naším motorem, tedy perfekcionismem, naložíme dále.
Vypneme ho, necháme vždy zapnutý nebo ho budeme regulovat?
3. Obava ukázat strach a slabiny
Manažeři jsou často vnímáni jako symboly síly a jistoty. Nicméně, sdílet své obavy nebo strachy může být odvážným krokem k vlastnímu rozvoji. Již název titulku toho odstavce je samozřejmě zavádějící, neboť vše, co je silné a jisté, je také někdy slabé a nejisté a my lidé jsme samozřejmě všichni takoví. Bohužel někdy žijeme v tom, že naše lidská podstata nemá obsahovat „slabosti a minely“ a pak musíme vynakládat velké úsilí tuto naši přirozenou stránku schovávat.
V terapii nezkoumáme, jak přijmout slabiny a strach, ale spíše se snažíme pochopit, že toto je také naše přirozenost, dále zkoumáme, proč bychom také nemohli být slabí a bát se a, že obavy plynoucí z odhalení nejsou reálné, ale jen odrazem našich nevědomých vzorců.
Pokud máte zájem o podporu v těchto oblastech nebo byste chtěli prostě o tomto tématu více vědět, můžeme vám nabídnout prostor pro bezpečné a důvěrné prozkoumání formou psychoterapie či koučinku.
Comments